تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران:

گزارش ثبت تاریخی شهر یزد بررسی شد


جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ضمن عرض تسلیت درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از خدمات ارزشمند ایشان یاد کرد.
در ادامه دستور جلسه گزارش ثبت تاریخی شهر یزد توسط شهردار یزد ارائه شد. در این گزارش ضمن اشاره به شاخصه های کالبدی شهر یزد اظهار شد که این شهر به عنوان یکی از نمونه های تمدن اسلامی- ایرانی محسوب می شود و توانسته سازش زندگی با طبیعت سرکش را در خود داشته باشد و همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان مختلف را به شکل قابل توجهی حفظ کند.
در ادامه گزارش تأکید شد که از مجموع 11000 هکتار مساحت کل شهر یزد 200 هکتار از عرصه و 660 هکتار حریم  این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با ثبت شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو، تعداد آثار ثبت شده ایران در فهرست سازمان یونسکو به 22 عدد رسیده است.
تدوین برنامه جامع اقدام مشترک در زمینه مدیریت شهری یزد، دستور العمل ویژه برای سازه های خشتی، آموزش و به کارگیری فناوری خشت  از جمله برنامه های در دست اقدام بود که در این گزارش به آن توجه شد.
در ادامه اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند استفاده از تجربه ثبت جهانی ساختمان های خشتی شهر قدیمی صنعا در یمن، توجه به شاخصه های جهانی معماری پایدار و معماری سبز در شهر یزد، طرح مقوله قنات به عنوان یکی از فناوری­های دقیق گذشته ایران و معرفی استان یزد به عنوان بافت تاریخی دارای قابلیت زندگی از مهمترین مواردی بود که توسط اعضا مورد تأکید قرار گرفت.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جایگاه تاریخی شهر یزد به عنوان یکی از سرمایه های ایران در حوزه میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: یزد یکی از سرمایه های کشور در حوزه میراث فرهنگی است که مردم یزد در این مسئله تأثیر بسزایی داشته اند. وی ادامه داد: مسئله قنات در استان یزد از تکنولوژی دقیق مردم ایران در دوران قدیم حکایت دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانش و تکنولوژی ایرانیان تأثیر جهانی داشته است. که در این خصوص خوشنویسی های دیواره های بنای تاج محل یکی از مظاهر این اثرگذاری است که توسط یک ایرانی به ثبت رسیده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه جلسه گزارش پیگیری بنای یادبود محمدبن زکریای رازی توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران ارائه شد. در این گزارش اشاره شد جانمایی بنای یادمان محمدبن زکریای رازی در محدوده برج طغرل در حال نهایی شدن است و همچنین برگزاری مسابقه ای در زمینه طراحی این بنا در دست بررسی است.
در پایان ضمن مصوب نمودن پیشنهادهای اعضا در خصوص شهر تاریخی یزد، قرار شد تا تدوین دایرۀ المعارف بزرگان اصفهان و یزد به صورت مستقل مورد پیگیری قرار گیرد و برای نشان دادن عمق نفوذ دانش ایرانی-اسلامی در سطح جهان آثار شیخ الرئیس ابن سینا به همراه مجلدات ترجمه لاتین کتب این دانشمند در مجموعه­ ای گردآوری شود.
كد خبر:42144
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/04/09