تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر ولایتی تاکید کرد:

محبت اهل بیت (ع) امروز نقطه مشترک هم اقوام ایرانی است


جلسه 220 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارش همایش صفویه که در آبان ماه سال جاری در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد، ارائه گردید.
در ادامه جلسه نیز روند اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش‌رو در راستای برگزاری همایش محمدبن زکریای رازی، که آذرماه سال جاری در دانشگاه کرمانشاه برگزار می‌شود، بررسی شد.
بعد از ارائه این گزارش، دکتر علی اکبر ولایتی طی سخنانی گفت: همایش بزرگداشت محمدبن زکریای رازی باید در شأن این حکیم بزرگ و فیلسوف گرانقدر باشد.
وی افزود: با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وسایر ارگانهای مربوطه این همایش باید با حضور دانشمندانی از داخل و خارج کشور برگزار شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به برگزاری همایش صفویه ادامه داد: حکومت صفویه به عنوان اولین حکومت شیعی فراگیر، همواره مورد هجمه غربگرایان بوده است.
وی گفت: این حکومت همچنین در شکل‌دهی ایران به عنوان یک دولت کشور نقش به سزایی داشته است.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران افزود: ناآگاهی از تاریخ موجب شد تا برخی افراد خیرخواه و دلسوز نیز ناخواسته به دام دشمنی با صفویه افتادند.
وی ادامه داد: بدون تردید تدوین دائره‌المعارف 110 جلدی بحارالانوار توسط علامه مجلسی (ره)، مرهون سلسله صفویه است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید رویکرد به همایش صفویه هم برآمده از این نگاه باشد ضمن آنکه انتقادات هم منصفانه مطرح شود.
وی افزود: حتی اگر کسی نسبت به اسلام بی‌تفاوت باشد و صرفاً علاقه به ایران داشته باشد هم باید نسبت به سلسله صفویه احترام بگذارد.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ادامه داد: در دورانی که علمای بزرگ شیعه به شهادت می‌رسیدند، کشور ایران در حکومت صفویه یک نقطه امن برای ترویج معارف اهل بیت (ع) بود.
دکتر ولایتی گفت: حکومت صفوی توانست با شکست دادن استعمارگران از جمله پرتغالی ها، سیادت ایران بر خلیج همیشه فارس را تثبیت کند.
وی افزود: محبت اهل بیت (ع) هم امروز نقطه مشترک هم اقوام ایرانی است.
دکتر ولایتی ادامه داد: ترویج زبان و ادبیات فارسی و ظهور شاعران توانای سبک هندی در دوره صفویه نشانه اهتمام این حکومت به زبان و ادبیات فارسی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جنگ چالدران شاهد حضور همه کشورهای اروپایی در این جنگ در کنار حکومت عثمانی هستیم که نشانه دشمنی اروپائیان صلیبی با این حکومت است.
بعد از سخنان دکتر ولایتی، اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به تشریح ذیل است: بررسی حکومت صفویه از منظر جامعه‌شناسی سیاسی، ساماندهی مطالعات و پژوهش‌ها در مورد حکومت صفویه، توجه به نقش علمای شیعه دوره صفویه در ترویج اتحاد اسلامی، تلاش حکومت صفویه در آبادانی و عمران ایران، اهتمام به بازگرداندن آثار تاریخی عصر صفویه که در خارج از کشور وجود دارد و توجه به روابط حکومت صفویه که در خارج از کشور وجود دارد و توجه به روابط حکومت صفویه با سایر کشورها.
كد خبر:41079
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/30