تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر ولایتی تاکید کرد:

نقش مکتب اهل بیت (ع) در گسترش تمدن ایران اسلامی بیشتر مورد توجه قرار گیرد


جلسه 218 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر علی اکبر ولایتی با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت (ع) و احیاء هویت ایرانی گفت: این همایش هر دو سال یکبار ان‌شاالله برگزار خواهد شد و در فراخوان‌های بعدی در این همایش حتماً محورهای همایش هم درج خواهد شد.
وی افزود: برگزاری همایش‌هایی از این دست می‌تواند برای برگزاری سایر همایش‌ها تجربه‌ای مفید قلمداد شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید نقش تشیع و مکتب اهل بیت (ع) در گسترش فرهنگ و تمدن ایران اسلامی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
پس از سخنان دکتر ولایتی، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران نیز به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: توجه بیشتر به میراث نسخ خطی باقیمانده از دوران صفویه، بررسی ابعاد مغفول مانده دوره صفویه مانند اخلاق حرفه‌ای در این دوره، برنامه‌ریزی برای توزیع مناسب آثار فرهنگی تولید شده و نقش صفویه در شکل‌گیری اندیشه سیاسی شیعه.
دکتر ولایتی گفت: ابعاد کار صفویه در حوزه‌های مختلف بسیار بزرگ است و از هر طرف به آن پرداخته شود کار فراوان است.
وی افزود: بعد از حمله مغول اصلاً کشور ایران از بین رفته بود و صفویان کشور را با تمام خصوصیات و ابعاد آن احیاء کرد. در دوره صفویه فناوری‌های پیشرفته آن زمان، در کشورمان ایجاد شد و در زمینه‌های مختلفی مانند معماری، تجهیزات نظامی و... نماد پیدا کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در دوران قاجاریه و با توجه به وابستگی‌ها و بی کفایتی‌های این سلسله، بسیاری از آثار باستان دوره صفویه تخریب شد و اگر تلاش‌های دلسوزانه علمایی مانند آقانجفی نبود، عالی قاپو و میدان نقش جهان هم از بین رفته بودند.
وی افزود: تربیت چند نسل از دانشمندان بزرگ در این دوره نشان دهنده اهتمام صفویه به علم و دانش است.

دکتر ولایتی تصریح کرد: توجه توأمان صفویه به شاهنامه‌خواهانی و تعزیه، نشان دهنده نگاه جامع این سلسله به هنرهای ایرانی و اسلامی است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این جلسه برخی از مسائل و موضوعات مربوط نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
كد خبر:40632
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/06/01