تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر ولایتی تاکید کرد:

انتخابات 29 اردیبهشت تقویت‌ کننده اتحاد ملی است


جلسه 215 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه آیت‌الله سید حسن عاملی، نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل و امام جمعه اردبیل، گزارشی از برگزاری همایش نقش صفویه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ارائه داد.
وی در این زمینه گفت: اولین هدف از برگزاری این همایش، روشنگری و زدودن ابهام از روند فراگیر شدن تشییع در ایران است.
نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل افزود: سلسله صفویه به عنوان یک حکومت شیعی، نوآوری‌ها و ابداعات فراوانی در اکثر زمینه‌ها مانند معماری، ادبیات، فقه و... داشته‌اند.
آیت‌الله عاملی ادامه داد: اکثر کشورهای منطقه سعی دارند تا با تحریف تاریخ، مفاخر فرهنگ و تمدن ایران را به نام خود مصادره کنند.
پس از سخنان امام جمعه اردبیل، دکتر علی‌اکبر ولایتی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنچه که در 29 اردیبهشت در کشورمان به دست ملت بزرگ ایران اتفاق افتاد، تقویت‌ کننده وحدت و اتحاد ملی است.
وی افزود: نتیجه‌ای هم که از این انتخابات مردمی حاصل شد، قطعاً به نفع ملت مسلمان و بزرگ ایران است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی از تحولات منطقه غرب آسیا ادامه داد: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه به ‌عنوان کارگزار آمریکا در منطقه عمل می‌کنند.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح چرایی برخی از موضع گیری‌های منفی  پیرامون حکومت صفویان نیز گفت: ریشه منازعه بر سر صفویان به دوران تسلط غرب‌گرایان در پس از مشروطه بازمی‌گردد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بعد از حمله مغول، آن حکومتی که توانست ایران را در قالب یک کشور واحد احیاء کند، حکومت صفویان است.
دکتر ولایتی ادامه داد: یکی از اقدامات صفویان برای احیای فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران، رواج و تشویق شاهنامه و شاهنامه‌خوانی  بود.
وی با تشریح بخشی از تاریخ مبارزات ضد استعماری صفویان گفت: پرتقالی‌ها تا نیمه نخست قرن 20 در شرق آسیا حضور استعماری خود را حفظ کردند و تنها صفویان بودند که در اوایل قرن 15 میلادی پرتقالی‌ها را از خلیج‌فارس بیرون کردند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، موضوع "همایش زکریای رازی" در دستور کار قرار گرفت و گزارشی در این زمینه ارائه شد.
كد خبر:40031
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/03/06